FANDOM


Poniższa strona powstała, by pomóc nowym użytkownikom w ich pierwszych krokach po Fikcyjne księżniczki Wiki. Tutaj dowiesz się, najważniejszych rzeczy, które należy przestrzegać, by miło i pożytecznie spędzić tu czas.

Wybór przeglądarki

Na samym początku należy wybrać odpowiednią przeglądarkę, którą będziemy odwiedzać Fikcyjne księżniczki Wiki i na niej edytować. Powinna ona posiadać słownik, który pomoże w edytowaniu bez literówek, obsługiwać zaawansowane skrypty JavaScript i CSS. Zalecanymi przeglądarkami są Mozilla Firefox, Google Chrome i Opera. Zdecydowanie niezalecane jest używanie przeglądarki Microsoft Internet Explorer. Nie obsługuje ona wielu potrzebnych rzeczy i powoduje liczne błędy.

Edytor Źródłowy

Edytowanie w trybie źródłowym jest bardzo proste, wystarczy znać podstawy WikiKodu. Warto również przeczytać zalecenia edycyjne, znajdują się tam wskazówki, jak używać edytora źródłowego.

Pliki

Przesyłanie

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać, jest przesyłanie obrazków. Istnieje możliwość przesyłania ich poprzez edytor, jest to jednak zdecydowanie niezalecane, gdyż przesłane tak pliki mają złe nazwy i licencje. Pliki należy przesyłać przez stronę Specjalna:Prześlij. Przesyłając plik należy wybrać z tabelki odpowiedni kod licencji, a następnie wkleić go w polu Opis, u dołu. Należy również nazwać przesłany plik, tak, by można było wywnioskować, co on przedstawia. Ponadto należy pamiętać, że Fikcyjne księżniczki Wiki, to encyklopedia o fikcyjnych księżniczkach i nie należy na nią przesyłać tony obrazków "nieksiężniczkowych", tylko dla ozdoby swego profilu.

Umiejscowienie

Gdy już przesłaliśmy prawidłową grafikę następna sprawą staje się jej umiejscowienie. Są trzy główne prawidłowe miejsca na grafiki: w infoboksie, nad tekstem oraz pod nagłówkami sekcji. Gdy grafik w jednym miejscu jest więcej wstawia się je po prostu jedna pod drugą. W takim przypadku zalecane jest by grafiki były umieszczone po tej samej stronie artykułu, w przeciwnym razie nastąpi nieestetyczne ściśnięcie tekstu pomiędzy nimi.

Skórka

Nie jest to obowiązkowe, ale warto też rozważyć wybór skórki. Użytkownicy mają do wyboru dwie - domyślnego Oasisa i MonoBooka. Oasis ma (na pierwszy rzut oka) nowocześniejszy wygląd i posiada więcej gadżetów (nie zawsze dobrych). MonoBook jest jednak bardzo przejrzysty, wspiera większe ekrany oraz ma kilka innych zalet. Więcej informacji...

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki